Chilliwack
Zymurgy

2003 ANNUAL COMPETITION RESULTS

CLASSES

A. Dry White Grape H. Red Fruit      O. After Dinner
B. Sweet White Grape I. Social P. Light Brew
C. Dry Red Grape J. Any Other Wine  Q. Amber Brew
D. Rosť   K. Sparkling   R. Dark Brew
E. BC White Grape L. Aperitif Sherry  S. Stout
F. BC Red Grape M. Aperitif T. Cider
G. White Fruit N. Dessert U. Invitational

Dry White Grape

Judges: Don Kellet Stewards: Peter Gagnon

Helmut Berner Mike Pachuluk

Bronze (T) Axel Kroitzsch Langley Fermenters
Bronze Cory Padula Chilliwack Zymurgy
Bronze D. & K Jones Vintners of Coquitlam
Bronze Jay Lynn Vinovan
Bronze Les MacBride Glenmore
Bronze Judy Andrews Cup and Key

Sweet White Grape

Judge: Bill Collings Steward: Lisa Axelson

Bronze (T) Les MacBride Glenmore
Bronze Helmut Berner VAWA
Bronze Gordon Andrews Cup and Key

Dry Red Grape

Judges: Rob Belanger, Sandy Grindlay, Axel Kroitzsch, and Tony Mikes,
Stewards: Paul Steele, Barb Robbins, Ron Carver,  and  Leigh Harrington

Gold (T) Cory Padula Chilliwack Zymurgy
Silver Helmut Berner VAWA
Silver D. & K Jones Vintners of Coquitlam
Silver Riccardo Pellizzari Italian Canadian / VAWA
Silver Joe & Mary Nemeth Victoria Winemakers Guild
Bronze Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
Bronze Greg Barber Chilliwack Zymurgy
Bronze Mike Roman VAWA
Bronze Keith Clarke Chilliwack Zymurgy
Bronze Leigh Harrington Chilliwack Zymurgy
Bronze Riccardo Pellizzari Italian Canadian / VAWA
Bronze Sam Hauck & Roger Ford VAWA
Bronze Wayne Crossen Langley Fermenters
Bronze Barb Robbins Chilliwack Zymurgy
Bronze Gordon Andrews Cup and Key
Bronze Gordon Andrews Cup and Key
Bronze Walter Frith Belcarra
Bronze Judy Andrews Cup and Key
Bronze Les MacBride Glenmore
Bronze Jay Lynn Vinovan
Bronze Judy Andrews Cup and Key
Bronze Sonia & Gordon Garlinge Chilliwack Zymurgy
Bronze Robert Belanger Vinovan
Bronze A. B. Mikes Belcarra
Bronze Les MacBride Glenmore
Bronze Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy
Bronze Mike Roman VAWA
Bronze Bill Muir Victoria Winemakers Guild
Bronze Doug & Bev Burr Vintners of Coquitlam
Bronze Walter Frith Belcarra

Rosť

Judge: Bill Collings    Steward: Lisa Axelson

Silver (T) Joe & Mary Nemeth Victoria Winemakers Guild
Bronze George Gibson Naniamo Winemakers
Bronze Les MacBride Glenmore

BC White Grape

Judge: John Matkovich     Steward: Don Vogt

Silver (T) Doug & Bev Burr Vintners of Coquitlam
Bronze George Gibson Naniamo Winemakers
Bronze Don Graves Naniamo Winemakers
Bronze Axel Kroitzsch Langley Fermenters
Bronze Joe & Mary Nemeth Victoria Winemakers Guild
Bronze D. & K Jones Vintners of Coquitlam
Bronze Hans Oppermann Vinovan
Bronze Meynell Findlater Vinovan
Bronze Jay Lynn Vinovan

BC Red Grape

Judge: Clem Joyce     Steward: Ron Jacob

Sam Hauck Keith Clarke

Silver (T) Sandy Grindlay Vinovan
Bronze Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
Bronze D. & K Jones Vintners of Coquitlam
Bronze John Matkovich Vinovan
Bronze M. & S. Mackie Chilliwack Zymurgy
Bronze Michael Dragani Revelstoke Winemakers
Bronze Joe & Mary Nemeth Victoria Winemakers Guild
Bronze Don Vogt Chilliwack Zymurgy
Bronze Wayne Crossen Langley Fermenters

White Fruit

Judge: Bill Collings     Steward: Lisa Axelson

Bronze (T) Axel Kroitzsch Langley Fermenters
Bronze Axel Kroitzsch Langley Fermenters
Bronze Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy

Red Fruit

Judge: Frank Clark     Steward: Carmen King

Bronze (T) Axel Kroitzsch Langley Fermenters
Bronze Don Graves Naniamo Winemakers
Bronze K. R. Kerry Vinovan
Bronze M. & S. Mackie Chilliwack Zymurgy
Bronze M. & S. Mackie Chilliwack Zymurgy
Bronze Peter Gagnon Chilliwack Zymurgy

Social

Judge: Joan Collings     Steward: Dianne Hill

Bronze (T) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
Bronze Joe & Mary Nemeth Victoria Winemakers Guild
Bronze Peter Gagnon Chilliwack Zymurgy

Any Other Wine

Judge: Joan Collings     Steward: Dianne Hill

Trophy M. & S. Mackie Chilliwack Zymurgy

Sparkling

Judge: Joan Collings     Steward: Dianne Hill

Bronze (T) Axel Kroitzsch Langley Fermenters

Aperitif Sherry

Judge: Hans Oppermann     Steward: Paul Rogers

Silver (T) Sonia & Gordon Garlinge Chilliwack Zymurgy
Silver Sandy Grindlay Vinovan

Aperitif

Judge: Hans Oppermann     Steward: Paul Rogers

Silver (T) M. & S. Mackie Chilliwack Zymurgy

Dessert

Judge: Hans Oppermann     Steward: Mike Pachuluk

Gold (T) Sonia & Gordon Garlinge Chilliwack Zymurgy
Gold D. & K Jones Vintners of Coquitlam
Silver George Gibson Naniamo Winemakers
Bronze Ken Marson Naniamo Winemakers

After Dinner

Judges: Frank Clark & Corey Padula
Steward: Carmen King

Silver (T) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
Silver Don Vogt Chilliwack Zymurgy
Silver Axel Kroitzsch Langley Fermenters
Bronze Sonia & Gordon Garlinge Chilliwack Zymurgy
Bronze Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy
Bronze Ken Marson Naniamo Winemakers

Light Brew

Judge: Colin Nicholson     Steward: Joan Nicholson

Gold (T) Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy
Gold Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
Bronze Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy

Amber Brew

Judge: Colin Nicholson     Steward: Joan Nicholson

Bronze (T) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
Bronze Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy

Dark Brew

Judge: Colin Nicholson     Steward: Joan Nicholson

Gold (T) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
Bronze Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy

Stout

Judge: Colin Nicholson     Steward: Joan Nicholson

Silver (T) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
Silver Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy

Cider

Judge: Joan Collings     Steward: Dianne Hill

Bronze (T) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy

Invitational

Judge: Sonia Garlinge     Steward: Gordon Garlinge

First Place - Bronze Darlene Elchuck
Second Place Larry Elchuck

Chilliwack Zymurgy
Winemaker of the Year
:

Sonia and Gordon Garlinge

Chilliwack Zymurgy
Beermaker
of the Year:

 Fran and John Ayris, and
Jack Kouwenhoven (Tied)


Congratulations to all winners and many thanks to the Judges and Stewards

Chilliwack Zymurgy supports responsible drinking